Golf. Co golfista jeść powinien?

Zdrowa dieta i golf w jednym zdaniu pojawiają się niezwykle rzadko. Wbrew powszechnej opinii mają ze sobą wiele wspólnego.

Golf jest mniej intensywnym sportem niż piłka nożna czy koszykówka, a to znaczy, że wymaga od uprawiającej go osoby nieco innego sposobu żywienia. Golfista musi mieć wysoką wytrzymałość mentalną i fizyczną - przez kilka godzin musi być skupiony i kontrolować mięśnie oraz postawę przy uderzeniach. Każdy detal wpływa na to, jak daleko i precyzyjnie poleci piłka.

Golfowa runda to nawet 2500 kcal. Organizm po trwającym pięć, sześć godzin wysiłku potrafi być doszczętnie wyczerpany, dlatego dostarczanie odpowiedniej porcji energii powinno być nawykiem każdego gracza - w końcu trzeba być w dobrej dyspozycji od pierwszego do 18. dołka.

- Na polu golfowym spędzasz więcej czasu, niż uprawiając inne sporty. Dbanie o odżywianie i nawodnienie to podstawa. Inaczej twoja gra na tym ucierpi - przekonuje Cathy Williamson, autorka poradnika "Top10 Nutrition Tips for Golfers".

Zanim wyjdziesz na pole, zaplanuj co zjesz

Nieważne, jak wiele czasu zamierzasz spędzić na polu, jedzenie jest tak samo ważne jak to, jakie kije ze sobą zabierzesz, jakimi grasz piłkami i co jeszcze masz w torbie. Żeby osiągnąć optymalną formę na polu, nie możesz czuć głodu - wtedy nie będziesz skupiał się na grze, ale nie możesz też być przejedzony, bo odbije się to na twoich wynikach.

Jakie zasady należy zachować? Zjedz pożywny posiłek przed wyjściem na pole (śniadanie lub obiad, zależy od tego, kiedy zamierzasz grać). Do torby golfowej zapakuj drobne przekąski, które wolno uwalniają energię. Eksperci zalecają jedzenie co cztery dołki. Po grze - jedz posiłki co dwie, trzy godziny - uzupełnisz braki energii.

Najważniejsze jest jednak odpowiednie nawadnianie organizmu. Goflowa runda to kilkugodzinny spacer, podczas którego sporo się napocisz. Musisz uzupełnić płyny, popijając przed każdym dołkiem niewielkie ilości wody lub napojów izotonicznych.

Owoce, warzywa i...

Nie ma jednej uniwersalnej golfowej diety. We wszystkich poradach przewija się przymiotnik "zrównoważona". Golfista amator powinien zadbać o ograniczenie spożywanie tłuszczów i cukrów. Organizm odwdzięczy się, gdy będzie ważył kilka kilogramów mniej. Nadwaga czy otyłość mogą być ogromnymi problemami wielu graczy-amatorów. Bóle pleców, szybsze zmęczenie, większa podatność na urazy - tego unikniesz dzięki szczuplejszej sylwetce. Świeże owoce, warzywa, chude mięso, ryby - to właściwa droga. Do tego przynajmniej osiem szklanek wody, by twój organizm był właściwie nawodniony. I najważniejsze, acz oczywiste: unikaj fast foodów.

O takie jedzenie często trudno jest zadbać. Do tego restauracje i bary przy klubach golfowych nie zawsze oferują zdrowe posiłki. Dlatego kluczem jest właściwe planowanie, tego co jesz. Dobre śniadania, posiłki przygotowane w domu przed grą - wtedy masz kontrolę nad tym, co jesz.

Na talerzu Tigera

- Zdrowa dieta to nie tylko sposób na utrzymanie kondycji startowej. To wybór stylu życia. Ważne, by zrozumieć to jak najwcześniej i przekonać się do tego. Organizm się odwdzięczy - przekonuje Tiger Woods, jeden z najlepszych golfistów w historii.

Woods nie zdradza, jakie posiłki spożywa, nie daje dokładnych przykładów dań, ale z tego, co opisuje na swojej stronie internetowej, wynika, że w jego diecie jest dużo owoców, warzyw, białka, a niewiele tłuszczu. Woods pisze, że na śniadania zazwyczaj jada omlet z białek jajecznych z warzywami, a na obiad ma grillowanego kurczaka lub rybę z sałatką.

- Właściwa dieta pomaga mi w utrzymaniu formy przez cały rok i dzięki niej mój organizm szybko się regeneruje. Dbam o to, by jeść odpowiednie ilości kalorii, bo mój wysiłek trwa wiele godzin - dodaje Woods.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.