British Amateur. Adrian Meronk z historycznym wynikiem

Nigdy wcześniej golfista z Polski nie osiągnął tak wiele w żadnym turnieju o podobnym prestiżu. Adrian Meronk grę w legendarnym British Amateur zakończył w najlepszej czwórce.

British Amateur to jeden z dwóch najważniejszych turniejów dla golfistów, którzy nie przeszli jeszcze na zawodowstwo. W turnieju co roku bierze udział 288 graczy z całego świata, którzy marzą o karierze jak Tiger Woods czy Rory McIlroy.

W tym roku Polskę reprezentowało trzech graczy: Adrian Meronk, Mateusz Gradecki i Jan Szmidt. Tylko Meronk awansował do pucharowej fazy turnieju, gdzie miejsc jest tylko 64. Nie było to zaskoczenie, w końcu w światowym rankingu amatorów (WAGR) zajmuje rewelacyjne 22. miejsce.

W match play Meronk szedł jak burza. Rozprawił się kolejno z Francuzem Udo Coussaudem, Austriakiem Lipoldem Luskasem, Australijczykiem Dylanem Perrym. W ćwierćfinale na turnieju na walijskim polu Royal Porthcawl rozprawił się z Francuzem Nicolasem Maheutem 5&4. - Grałem dobrze strategicznie, trafiałem na fairway'e i na greeny. To było kluczowe. Dobrze też puttowałem - komentował swój ćwierćfinałowy mecz.

W półfinale już tak dobrze nie było. Z Anglikiem Scottem Gregorym musiał gonić od samego początku, na remis był tylko na dwóch dołkach. Rywal wygrał 3&2, na 16. dołku było już po wszystkim.

Półfinał British Amateur, czyli jednego z najbardziej prestiżowych i najstarszych turniejów świata, to największy sukces nie tylko Meronka, ale i polskiego golfa. Jeszcze nigdy gracz z naszego kraju nie zaszedł tak daleko w tak ważnym turnieju. Przed rokiem Mateusz Gradecki w był w 1/8 finału British Amateur.

Dla planującego przejście na zawodowstwo jesienią Meronka sukces w Walii to także szansa na zwrócenie uwagi sponsorów oraz organizatorów turniejów European Tour i Challenge Tour - dzięki temu o dzikie karty będzie mu teraz nieco łatwiej.

Meronk zostaje w Wielkiej Brytanii. W przyszłym tygodniu zagra w barwach drużyny Europy w Palmer Cup. Przed rokiem Polak był najlepszym graczem swojej drużyny. Zdobył 3,5 punktu na cztery możliwe.

Najtrudniejsze golfowe pole na świecie? Na tym dołku tonie 100 tysięcy piłek rocznie [ZDJĘCIA]

Copyright © Agora SA