Sport.pl

Czy nasi młodzi golfiści w prestiżowym turnieju juniorów powtórzą sukces Tigera Woodsa?

Troje polskich młodych golfistów startuje w jednym z najbardziej prestiżowych juniorskich turniejów na świecie - Junior Orange Bowl Championship na Florydzie.
Ze ścisłą juniorską czołówką świata rywalizują członkowie polskiej kadry narodowej Mateusz Gradecki i Jan Szmidt Jr z wrocławskiego klubu golfowego Toya G&CC oraz Marianna Duczmal z klubu Kalinowe Pola. W przeszłości zawody te okazały się przepustką do kariery takiej klasy zawodników jak Tiger Woods czy Jose Maria Olazabal.

Junior Orange Bowl to nie tylko turniej golfowy, ale wielka impreza sportowa i artystyczna, w której młodzież z całego świata rywalizuje w kilku różnych dyscyplinach. Junior Orange Bowl odbywa się od 1948 roku, a jedną z jego atrakcji jest kolorowa parada, która przechodzi ulicami miasta Coral Gable na Florydzie. Turniej golfowy w ramach Junior Orange Bowl International Youth Festival po raz pierwszy został rozegrany w latach 60. W 1991 r. wygrał w nim 16-letni wówczas Tiger Woods.

W tym roku w turnieju tym po raz pierwszy w historii wystartuje aż trzech reprezentantów Polski. Czterokrotny medalista mistrzostw Polski - 18-letni Mateusz Gradecki - szansę udziału w zawodach na Florydzie otrzymał dzięki wygranej w Mistrzostwach Polski Juniorów w tym sezonie. Podobnie jak Marianna Duczmal, tegoroczna Mistrzyni Polski Juniorek. Do Gradeckiego i Duczmal niespodziewanie w zeszłym tygodniu dołączył Jan Szmidt Jr, którego doceniono za bardzo dobry występ w turnieju American Junior z serii World Junior Golf Series. Nasi juniorzy zajęli w nim miejsca w ścisłej czołówce, zajmując miejsce drugie (Gradecki) i trzecie (Szmidt).

Cała trójka będzie starać się nie tylko powtórzyć, ale i przewyższyć ubiegłoroczny sukces Adriana Meronka z Toya G&CC, który miał spore szanse na wygraną w całym turnieju i zapisanie nowej karty w historii polskiego golfa. Meronk, po trzech rundach czterodniowych zawodów, zajmował pozycję lidera, by ostatecznie uplasować się na 11. pozycji.

W Orange Bowl Championship bierze udział w sumie 96 golfistek i golfistów z kilkunastu krajów świata. Wśród jego uczestników są m.in. juniorzy z czołówki Światowego Rankingu Juniorów - Amerykanie Jim Liu (nr 3) i Adam Wood (nr 4) oraz właśnie Jan Szmidt Jr, który po bardzo dobrym występie w turnieju American Junior awansował na wysoką, 5. pozycję we wspomnianej klasyfikacji.

Turniej trwa od czwartku na polu Biltmore Golf Club i składać się będzie z 4 rund. Koniec zawodów w niedzielę.

Więcej o: