Gdzie zagrać w golfa we Wrocławiu

Wrocław i Toya Golf & Country Club gościły największe wydarzenie golfowe w historii tego sportu w Polsce. Deutsche Bank Polish Masters, czyli Finał Ligi Europejskiej pokazał, że stolica Dolnego Śląska jest w czołówce ośrodków golfowych w całej Polsce.
Jeszcze kilka lat temu obiekty, gdzie można było zagrać w golfa, były raczej rzadkością. I nie tylko we Wrocławiu, ale w całej Polsce było ich bardzo mało. Pola golfowe były miejscami dla wyższych sfer i aby pokazać swoją niezwykłość, chcieliśmy się przy nich fotografować niczym przy egipskich piramidach.

Obecnie obiektów golfowych jest coraz więcej i wcale nie są zamkniętymi bastionami, do których wstęp mają tylko ci z elit społecznych. Na pole może przyjść absolutnie każdy i zobaczyć, o co chodzi w tym całym golfie i jak przyjemnie jest przebywać w takim miejscu.

W samym Wrocławiu istnieje pięć obiektów golfowych, w tym dwa, które stoją na bardzo wysokim poziomie i są pełnowymiarowymi polami z osiemnastoma dołkami.

W poniższych opisach nie wspominamy o restauracjach i ofercie gastronomicznej Toyi oraz Gradi. Świetna kuchnia to bowiem stały element stojącego na wysokim poziomie pola golfowego. Smakosze zapewne nie zawiodą się serwowanymi tam potrawami, bo najlepszą rekomendacją dla obu kuchni są słowa gości, którzy twierdzą, że często wracają nie tylko na samego golfa, ale właśnie, żeby coś zjeść.

Toya Golf & Country Club - obiekt położony siedem kilometrów na północ od wrocławskiego Rynku. Dojechanie na Toya Golf & Country Club z centrum miasta zajmuje (gdy nie napotkamy na ogromne korki) zaledwie kilkanaście minut. Miejsce, które reklamuje sam mistrz olimpijski Mateusz Kusznierewicz, a grają na nim m.in. reprezentant Polski w siatkówce Bartosz Kurek czy Jerzy Dudek.

Bez wątpienia jest to jedno z najpiękniejszych pół golfowych w Polsce. Powstało na terenie byłego poligonu wojskowego. Ciekawe, że obszar ten był pierwotnie praktycznie całkowicie płaski, a obecnie gołym okiem widać pagórki i jeziora tak charakterystyczne dla pól golfowych. Toya G&CC to w pełni profesjonalny obiekt golfowy z automatycznym systemem nawadniającym oraz odprowadzającym wodę na terenie całego pola. Specjalnie przygotowanymi strzelnicami pod dachem (można uderzać nawet przy załamaniu pogody) oraz profesjonalnym i wykwalifikowanym personelem.

Na Toya G&CC mieści się też David Leadbetter Golf Academy, jedna z najlepszych szkół golfowych na świecie. Trenują tu między innymi Mateusz Gradecki, Jan Junior Schmidt czy Adrian Meronk, a także pierwsza Polka, która ma szansę wziąć udział w Igrzyskach Olimpijskich w 2016 roku - Martyna Mierzwa. Ich opiekunem jest Mathew Tipper, Walijczyk przez lata współpracujący z samym Davidem Leadbetterem.

Ci, którzy nie mają ochoty grać, a jedynie w spokoju zjeść obiad lub się zrelaksować, znajdą na Toyi też coś dla siebie. Dobre jedzenie, spokój i piękne widoki.

Pałac Brzeźno Gradi Golf Club - obiekt położony 35 kilometrów od centrum Wrocławia w Prusicach (kilka kilometrów za Obornikami Śląskimi). Gradi Golf Club i Pałac Brzeźno cenią sobie choćby mistrzowie skeczu z formacji Ani Mru Mru, którzy już kilka razy gościli we Wrocławiu, ale spali właśnie w Brzeźnie, by pograć w golfa z dala od cywilizacji.

Na polu można skorzystać z cennych rad instruktora Ryszarda Kozierasa, jednego z pierwszych golfistów we Wrocławiu.

Jest tu także driving range, czyli popularna strzelnica, kort tenisowy, sauny, siłownię i pokój restauracyjny, a także możliwość zatrzymania się w odrestaurowanych pokojach pałacowych. Siłą Pałacu Brzeźno są właśnie przepiękne budowle i otoczenie, które zapierają dech w piersiach.

Rycerski Klub Golfowy - pole z dziewięcioma dołkami w położonych 25 kilometrów od Wrocławia Kątach Wrocławskich. Co prawda na polu rozgrywane są partie 18-dołkowe, ale tylko dlatego, że gra się dwa razy i rozpoczyna z różnych miejsc.

Rycerski Klub Golfowy, podobnie jak poprzednicy oferuje m.in. wyrobienie zielonej karty umożliwiającej grę w golfa, standardowo dostępny jest także driving range i restauracja. W ostatnich miesiącach na polu trwają intensywne prace mające na celu stworzenie wrażenia parkowego charakteru obiektu - pole jest odwadniane oraz wycinane są zbędne i przeszkadzające krzewy oraz chwasty.

Zamek Topacz - w tym pięknym, należącym do ATM zamku bardzo długo starano się, aby stworzyć pole golfowe. Niestety, dla rozwoju golfa na Dolnym Śląsku najpewniej plan nie zostanie zrealizowany i w Zamku Topacz pozostanie do dyspozycji tylko strzelnica oraz sklepik, z którego można wypożyczyć kij i piłeczki.

Dla początkujących, chcących doskonalić swoje umiejętności uderzania oraz dla tych, którzy chcą się po prostu pobawić to idealne miejsce. Zamek Topacz jest położony bardzo blisko Wrocławia, bo w Ślęzie, a dojazd tam jest bezproblemowy.

Dodatkowo można też popływać łódką, odwiedzić Muzeum Motoryzacji czy skorzystać z oferty gastronomicznej.

City Golf Wrocław - nie chcesz jechać za Wrocław, by sprawdzić, jak to jest uderzać w piłkę i sprawdzić, jak poprawnie trzymać kij do golfa? Stolica Dolnego Śląska spełnia i te oczekiwania. W centrum miasta, bo w samym parku Grabiszyńskim dostępna jest jedyna w mieście strzelnica. Przy City Golf Wrocław działa także akademia, a najpewniej już niedługo będzie to partnerski obiekt Pałacu Brzeźno. Oczywiście w pobliskim sklepiku bez problemu kupimy akcesoria golfowe, a tak jak na innych obiektach możemy wyrobić zieloną kartę.

Pytania? Zapraszam na mojego Twittera - @szczepanradzki