Golf. Irlandia zwyciężyła w European Senior Men's Team Championship by BMW

Reprezentacja Polski zajęła 15. miejsca w drużynowych mistrzostwach Europy seniorów, które rozegrano na polu Sierra Golf Club. Mistrzostwo obroniła Irlandia, która pokonała w finale Szwedów (3,5 - 1,5). Z brązowymi medalami wrócą do domu Anglicy.
Po dwóch dniach gry w formacie stroke play wszystkie drużyny zostały podzielone na podstawie uzyskanych rezultatów. Rozdzielono je na trzy grupy, w których rywalizowały dalej w formacie match play o następujące pozycje - 1-8, 9-16 i 17-20.

Szwedzi, którzy awansowali do grona najlepszych zespołów z pierwszego miejsca, w meczu półfinałowym pokonali reprezentację Szkocji 3,5-1,5. Drugi półfinał zakończył się zwycięstwem broniących tytułu Irlandczyków. Ci pokonali Anglię 3-2.

Szwecja wygrała drużynowe mistrzostwa Europy seniorów dwukrotnie, w roku 2011 i 2012. Irlandia, która sięgała po zwycięski laur w roku 2007, 2008 i 2013, w tym zrobiła to już po raz czwarty w historii i drugi z rzędu. Finałowy mecz zakończył się wynikiem 3,5 - 1,5.

W walce o medal brązowy spotkali się Anglicy i Szkoci. Oba zespoły zapowiadały walkę do ostatniego uderzenia, a mecz ekscytował niektórych kibiców nawet bardziej niż tocząca się w tym czasie walka o złoty medal. Ostatecznie walka rozstrzygnęła się na korzyść reprezentacji Anglii, stosunkiem 4-1.

Po rozegranych meczach wszyscy golfiści udali się do Filharmonii Kaszubskiej znajdującej się w Wejherowie. Tam odbyła się oficjalna ceremonia zakończenia mistrzostw, z udziałem oficjeli i zaproszonych gości.

- Zaszczytem było gościć wszystkich Państwa na polu Sierra Golf Club. Zadaniem naszym było przygotować pole najlepiej, jak to tylko możliwe, a także stworzyć atmosferę, która zapadnie w pamięć i stanie się kolejnym z powodów, dla którego będziecie chcieli Państwo wrócić do nas w przyszłości - powiedział prezes Sierra Golf Club Sebastian Magrian, który jako pierwszy zabrał głos w trakcie ceremonii.

Z ust przedstawiciela Polskiego Związku Golfa, wiceprezesa ds. sędziowskich i dyscyplinarnych Pawła Laskowskiego, padły słowa podziękowania dla wszystkich zaangażowanych, w szczególności właścicieli pola Sierra GC, a także Europejskiej Federacji Golfa za zaufanie i wsparcie w organizację turnieju.

- Byłem w swoim życiu już na około 400 różnych polach golfowych, ale to plasuje się zdecydowanie w czołówce ich zestawienia. Powiem jeszcze, że nie zawsze jest ważne jak dobrze czy jak źle grasz, ale to, by grać. Nie ma innej dyscypliny sportu, której uprawianie jest możliwe do wieku seniorskiego. Przed nami jeszcze wiele lat golfa - powiedział członek komitetu wykonawczego Europejskiej Federacji Golfa Soren Clemmensen, który podziękował także wszystkim mającym wkład w organizację turnieju oraz oficjalnie zakończył European Senior Men's Team Championship by BMW 2014.

Następny drużynowy czempionat starego kontynentu seniorzy rozegrają już za rok w Bułgarii, na polu golfowym w okolicy Sofii. Przyszłym gospodarzom czempionatu życzyć należy takiej pogody, jaka dopisała w trakcie całego turnieju i była słonecznym tłem sportowej rywalizacji.

Reprezentacja Polski, po dwóch dniach gry, plasowała się na 15. pozycji, którą ostatecznie obroniła. W fazie meczowej uległa Holandii (4-1) i Norwegii (4-1), by w ostatnim meczu stawić czoła reprezentacji Danii 3-2. W mistrzostwach rozegranych w 2013 roku polska kadra zajęła miejsce 19., co oznacza awans o cztery miejsca.