Golf. Ashenden zwycięża w Sobienie PGA Polska Championship

Trzy dni temu zakończono najważniejszy turniej dla polskich zawodowców Sobienie PGA Polska Championship. Zwycięski puchar odebrał Ian Ashenden, który pokonał Juana Ochoa dwoma uderzeniami. Trzecie miejsce zajął Thomas Bosco Cwiok.
Ian w ostatniej rundzie zagrał 73 uderzenia, tyle samo co podczas pierwszej rundy. Co prawda rozpoczął od dwóch bogeyów, na trzecim dołku nadrobił jednak eaglem. Podczas rundy miał jeszcze dwa birdie, ale także 3 bogeye i jednego double'a oraz trzy birdie.

Ian jest w Polsce od 4 miesięcy. Pracuje jako Teaching Pro na polu w Kraków Valley i ma już na swoim koncie zwycięstwo w Press Glass PGA Polska Trophy. "Trenowałem nieco, ale muszę przyznać, że nie grałem najlepiej przez dwa dni. Wczoraj wieczorem poszedłem na driving i zmieniłem chwyt kija. Różnica była ogromna. Dzisiaj grałem dobrze, miałem może tylko dwa złe uderzenia", powiedział Ian po rundzie. "Pole było bardzo dobrze przygotowane, ustawienia flag także, zazwyczaj jak nie trafia się putta, mówi się, że to przez ustawienie flag, ale to nieprawda", dodał Ashenden. Chciałbym w tym miejscu bardzo podziękować klubowi Kraków Valley za wsparcie i to zwycięstwo dedykuję właśnie klubowi oraz ludziom, którzy mnie tam ciepło przywitali, są pomocni i mi kibicują. Jestem w Polsce od kilku miesięcy i jest mi tutaj bardzo dobrze", podsumował Ashenden.

Drugą lokatę w Sobienie PGA Polska Championship zajął Juan Ochoa, który gorzej zagrał pierwszą dziewiątkę - 42 uderzenia, ale zrehabilitował się na kolejnych dziewięciu dołkach, gdzie zagrał 9 uderzeń mniej. Tym samym z wynikiem 223 uderzeń znalazł się na drugim miejscu w klasyfikacji generalnej.

Thomas Bosco Cwiok w finale uzyskał wynik dnia. Był to również najniższy wynik w całym turnieju - 71 uderzeń i jedyny wynik poniżej par podczas zawodów. Thomas po nie najlepszej drugiej rundzie zakończonej wynikiem 83, poprawił się o 11 uderzeń i z sumą 226 strzałów stanął na trzecim stopniu podium.

Turniej wyłonił także zwycięzcę całego rankingu PGA Polska Order of Mertit. Najlepszym zawodowcem sezonu 2014 został Mateusz Jędrzejczyk i to on otrzymał dziką kartę na turniej Deustche Bank Polish Masters.

Pośród amatorów triumfował Daniel Snoey, który uzyskał aż 10 uderzeń przewagi nad pozostałymi zawodnikami. Rezultat 236 uderzeń należy do Karola Oleksy. Trzecie miejsce zajął Kamil Tatarczuk, który uzyskał wynik 239 uderzeń.

Rozdano także nagrody w poszczególnych kategoriach instruktorskich. Najlepszym Golf Instructorem został Jacek Person. Pośród Qualifeid Golf Instructor najlepszym był Andrzej Rynkiewicz. Tytuł Qualified Golf Trainer należy do Dariusza Bobińskiego, a pośród Qualified Golf Professional zwycięzcą okazał się Ian Ashenden.

W klasyfikacji amatorów stroke play netto 0-18,4 zwyciężył Karol Oleksa, przed Danielem Snoyem i Michałem Krawczykiem. Pośród amatorów z hcp 18,5-30 niestety nikt nie przeszedł cuta. W związku z tym nagrody zostały wręczone za dwa dni gry. Pierwsze miejsce zajął Maciej Zadęcki przed Anną Szymańską. Trzecia lokata należała do Andrzeja Beceli.

Sobienie PGA Polska Championship zakończył cały cykl LOTOS PGA Polska Tour, który rozgrywany był na pięciu polach całej Polsce od maja do września. Zawody rozpoczęły się na Gradi GC, potem przeniosły się do Binowo Golf Park. Następnie zawodnicy rywalizowali w Sierra GC, Private Rosa GC, by zakończyć trzydniowymi zmaganiami na Sobieniach Królewskich Golf & CC.