Raport KPMG: W Polsce na pole golfowe przypada ponad milion osób

Jak wynika z raportu KPMG, Polska zajmuje 2. pozycję pod względem liczby nowo powstałych pól golfowych, a nawet procentowego przyrostu liczby zarejestrowanych golfistów. Pomimo tego, golf w Polsce znajduje się w początkowej fazie rozwoju - na jedno pole golfowe przypada 1 204 166 Polaków. Tymczasem w Europie od 2010 roku golf przeżywa kryzys, notując spadek liczby zarejestrowanych golfistów i stagnację w powstawaniu nowych pól golfowych.

W 2014 roku w Polsce powstały 4 nowe pola golfowe. Więcej powstało tylko we Francji (6), a w Czechach tyle samo (4). W ujęciu procentowym jest to drugi największy wzrost w Europie (14,3 proc.), zaraz po Estonii (28,6 proc.). Drugi najlepszy wynik, ustępując tylko Grecji (17,5 proc.), Polska osiągnęła również pod względem procentowego przyrostu liczby zarejestrowanych golfistów (8,2 proc.).

W ujęciu bezwzględnym widać natomiast, że polski rynek golfowy jest nadal niewielki i znajduje się w początkowej fazie rozwoju. W Polsce są łącznie 32 pola golfowe, a zarejestrowanych jest zaledwie 3 739 golfistów, co na tle reszty Europy nie jest wynikiem imponującym. W przeliczeniu na liczbę mieszkańców przypadających na jedno pole golfowe Polska zajmuje 4. miejsce od końca (przed Grecją, Serbią i Turcją), osiągając wynik 1 204 166 osób na pole golfowe. Najlepszy w Europie wskaźnik mają: Walia (4 952), Szkocja (9 762) oraz Irlandia (11 116).

Zdecydowaną większość polskich golfistów stanowią mężczyźni (74 proc.). Kobiety to zaledwie 18 proc., a juniorzy 8 proc. Średnia europejska wynosi natomiast odpowiednio 66 proc., 25 proc. i 9 proc.

W Polsce golf, mimo że obecny już od wielu lat, nadal jest w początkowym stadium rozwoju. Wynika to przede wszystkim z bardzo niewielkiej liczby graczy uprawiających ten sport. W ciągu ostatnich 25 lat różne dyscypliny sportu przeżywały w Polsce okres rozkwitu, natomiast nie dotyczyło to niestety golfa. Obecnie sytuacja zaczyna się zmieniać. Powstają nowe pola golfowe, a w Polsce rozgrywanych jest ponad 500 turniejów rocznie. Przy okazji turniejów organizowane są także akademie golfa, podczas których zaproszeni goście pod okiem zawodowych instruktorów mogą stawiać pierwsze kroki w tym sporcie. Po takich wydarzeniach coraz więcej osób zaczyna regularnie grać w golfa. Nie jest to jeszcze bardzo powszechne, ale coraz częściej zdarza się, że spotkania biznesowe zamiast w biurach czy restauracjach, odbywają się na polach golfowych - mówi Paweł Barański, dyrektor w dziale doradztwa podatkowego w KPMG w Polsce.

Najtrudniejsze golfowe pole na świecie? Na tym dołku tonie 100 tysięcy piłek rocznie [ZDJĘCIA]

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.