Wielkie emocje na finiszu Faldo Series Poland Championship 2015

Ponad 70 najlepszych golfistek i golfistów młodego pokolenia, trzy emocjonujące rundy turniejowe, pięciu zwycięzców z kwalifikacją do światowego finału, a wszystko pod okiem trenerów Fundacji sir Nicka Faldo, Keitha Wooda i Matthew Faldo. Tak w skrócie można podsumować polską edycję turnieju dla młodych golfowych talentów - Faldo Series Poland Championship 2015. Biało-czerwoni nie zawiedli, a wśród nich najlepiej spisali się Jan Szmidt Jr (Toya G&CC), Julia Korus (Tyski Klub Golfowy) oraz Dorota Zalewska (Binowo Park GC), którzy wygrali w swoich kategoriach.
Podczas niedzielnej rundy finałowej nie brakowało emocji. Poranna mgła spowodowała, że zawody zostały opóźnione o 30 minut. Zawodnicy wreszcie nie musieli grać w pełnym słońcu i mogli trochę odpocząć od upału, który doskwierał im przez dwa ostatnie dni. Rywalizacja we wszystkich kategoriach wiekowych trwała do ostatniego dołka, a zwycięzcy zagrają na jesieni w Niemczech w światowym finale Faldo Golf Series.

W najważniejszej kategorii U-21, Jan Szmidt Jr (Toya G&CC) utrzymał przewagę po sobotniej rundzie i z łącznym wynikiem 201 uderzeń wyprzedził Anglika Harry'ego Koniga (208) oraz Oskara Zaborowskiego z Toya G&CC (222). Rywalizację U-16 wygrał znakomity Niemiec Laurids Lohr (212), który przez cały turniej utrzymywał bardzo wysoką formę. Na podium znalazło się jednak dwóch Polaków. Alejandro Perdyc Ganko z klubu Sobienie Królewskie G&CC (221) zajął 2. miejsce, a zawodnik drużyny Tokary GC, Filip Kowalski (225) uplasował się na 3. pozycji. W rywalizacji U-18, triumfował Słowak Adam Sangala (229) przed Jakubem Matuszkiem (236) z Opolskiego Klubu Golfowego.

Każdego roku, w ramach Faldo Golf Series, jest rozgrywanych ok. 40 turniejów na całym świecie. Projekt, który już niemal 20 lat temu wymyślił mój ojciec, systematycznie rozrasta się o kolejne kraje. Po raz drugi z rzędu gościliśmy na polu Gradi Golf Club pod Wrocławiem i mieliśmy okazję obserwować najbardziej utalentowanych graczy młodego pokolenia. Polskie eliminacje cieszą się coraz większą popularnością, a poziom rozgrywek jest coraz wyższy, dlatego czujemy olbrzymią satysfakcję - powiedział Matthew Faldo, syn sir Nicka Faldo oraz przedstawiciel jego fundacji.

Reprezentantki Polski zdominowały rozgrywki wśród dziewcząt. Julia Korus (Tyski Klub Golfowy) wygrała w rywalizacji U-21 z wynikiem 224 uderzeń, wyprzedzając Dominikę Gradecką (Gradi GC) o jedno uderzenie. W U-16, triumfowała Dorota Zalewska z Binowo Park GC (228) przed Słowaczką Katariną Drokarową (230). Dziewczęta stoczyły bardzo zacięty bój. Przez dwie rundy miały identyczny wynik, ale w finale Polka okazała się lepsza o dwa uderzenia.

Rozgrywki juniorskie są bardzo emocjonujące, ponieważ często dochodzi do dynamicznych przetasowań w czołówce. Tym razem, liderzy zaprezentowali wyrównaną formę i w nagrodę pojadą na światowy finał do Niemiec. Konsekwentnie staramy się szkolić nową generację golfistów. Zależy nam jednak na tym, aby dać najmłodszym graczom szansę do poznania tajników tego sportu, jego specyfiki oraz szlifowania własnych umiejętności. Codziennie, spotykaliśmy się na zajęciach w ramach akademii golfa, a entuzjazm młodych graczy był bardzo budujący - stwierdził Keith Wood, jeden z najbardziej utytułowanych trenerów na świecie.

Turniej Faldo Series Poland Championship 2015 zakończyła uroczysta ceremonia wręczenia nagród. Kolejna edycja odbędzie się już za rok, ponownie na polu Gradi Golf Club w Brzeźnie nieopodal Wrocławia.

Wyniki:

U-21 (chłopcy):

1. Jan Szmidt Jr (PL) - 72; 65; 64 (201)

2. Harry Konig (ENG) - 70; 69; 69 (208)

3. Oskar Zaborowski (PL) - 79; 66; 77 (222)

U-18 (chłopcy):

1. Adam Sangala (SVK) - 80; 75; 74 (229)

2. Jakub Matuszek (PL) - 81; 74; 81 (236)

3. Adam Rehak (SVK) - 75; 82; 81 (238)

U-16 (chłopcy):

1. Laurids Lohr (GER) - 70; 70; 72 (212)

2. Alejandro Pedryc Ganko (PL) - 74; 72; 75 (221)

3. Filip Kowalski (PL) - 75; 76; 74 (225)

U-21 (dziewczęta):

1. Julia Korus (PL) - 76; 72; 76 (224)

2. Dominika Gradecka (PL) - 80; 71; 74 (225)

3. Olga Pracharowa (SVK) - 72; 74; 79 (225)

U-16 (dziewczęta):

1. Dorota Zalewska (PL) - 78; 76; 74 (228)

2. Katarina Drokarowa (PL) - 78; 76; 76 (230)

3. Maria Żrodowska (PL) - 82; 73; 76 (231)

Faldo Golf Series to cykl międzynarodowych turniejów skierowanych do najbardziej utalentowanych młodych golfistów. Pierwsza edycja turnieju odbyła się w 1996 roku. Pomysłodawcą rozgrywek jest angielski golfista, były lider światowego rankingu i zwycięzca turniejów Masters - sir Nick Faldo.

Główną ideą Faldo Golf Series jest stworzenie młodym ludziom szansy do gry w golfa i tym samym wychowanie nowej generacji mistrzów tej dyscypliny. W ramach cyklu, co roku jest rozgrywanych 40 turniejów w 30 różnych krajach na całym świecie, w których udział mogą wziąć zarówno dziewczyny, jak i chłopcy w wieku od 12 do 21 lat.

W ubiegłym sezonie, turniej z cyklu Faldo powrócił do Polski po pięciu latach przerwy. Faldo Series Poland Championship 2015 po raz drugi z rzędu odbył się na polu golfowym Gradi Golf Club w Brzeźnie nieopodal Wrocławia w dn. 14-16 sierpnia br. Oficjalnymi ambasadorami turnieju zostali: Jerzy Dudek, Mateusz Kusznierewicz, Andrzej Person oraz Marcin Wójcik z Kabaretu Ani Mru-Mru. Turnieje z cyklu Faldo są przepustką do gry w wielkim finale, który odbędzie się na jesieni w Niemczech. Wyniki są zaliczane do Światowego Rankingu Golfistów-Amatorów (WAGR). Polski Związek Golfa nadał turniejowi Faldo Series Poland Championship 2015 najwyższą kategorię rankingową.

Gradi Golf Club to jeden z najładniej położonych i najciekawiej ukształtowanych kompleksów golfowych w Polsce. Jego najważniejszą częścią jest 18-dołkowe Pole Główne, par 71, o długości 5366 metrów, którego charakterystyka stanowi wyzwanie zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych graczy. Goście Gradi GC mogą również skorzystać m.in. z 6-dołkowego Pola Parkowego, par 19, profesjonalnego driving range'u oraz licznych miejsc do ćwiczeń.

Całość infrastruktury golfowej zlokalizowana jest wśród malowniczych krajobrazów, które dopełnia wspaniała zabudowa z odrestaurowanym Pałacem Brzeźno, pełniącym funkcję budynku klubowego i hotelowego. To wszystko, w połączeniu z wyjątkową atmosferą, sprawia, że odwiedzając Gradi GC można poczuć się jak członek elitarnego klubu golfowego rodem z kolebki tej dyscypliny - Szkocji.

Faldo Series Poland Championship 2015 będzie kolejnym dużym wydarzeniem golfowym, które odbędzie się na Gradi Golf Club. W ostatnich latach rozegrano tu również takie turnieje, jak m.in. Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Kobiet, Mistrzostwa Polski Match Play, Retro Cup.

Więcej o: