Golf: ostra rywalizacja na Pomorzu

Po trzech dniach turniejów zostali wyłonieni Mistrzowie Polski PZG z czterech kategorii wiekowych. W weekend odbyły się Mistrzostwa Polski Juniorów, Mistrzostwa Polski 19-34, Mistrzostwa Polski Mid Amatorów i Mistrzostwa Polski Seniorów. Rywalizacja była niezwykle zacięta, a zmagania tym bardziej interesujące, gdyż miała miejsce na różnych polach.

Najważniejsze informacje o zawodnikach i turniejach golfa  ?

Juniorzy jako jedyni przez trzy dni grali w jednym miejscu - na polu w Modrym Lesie. Pierwszego dnia zaskoczył wszystkich rezultat Tomka Gajewskiego. Miał on bardzo dobry wynik 71 uderzeń i znalazł się na prowadzeniu. Za nim znaleźli się faworyci rozgrywek Meronk, Pulsakowski, Zieliński, Gradecki.

Drugiego dnia Tomasz Gajewski nie utrzymał dobrej passy i spadł na drugą pozycję, uzyskując wynik +8 (80), a na jego miejsce wskoczył Adrian Meronk. Adrian drugiego dnia zagrał 74 uderzenia. Trzecią lokatę zajęli Grzegorz Zieliński i Mateusz Gradecki.

Finałowa runda trzymała wszystkich w napięciu. Fantastycznie zagrał Tomek Pulsakowski, kończąc rundę z rezultatem -1 (71) i tym samym zrównał się z łącznym rezultatem z Adriana Meronka (który trzeci etap rozgrywek ukończył z wynikiem 76 uderzeń). Liderzy zmierzyli się więc w dogrywce. Pulsakowski pokonał Adriana na pierwszym dołku playoffu uzyskując par do bogeya Adriana. Wicemistrzem został Grzegorz Zieliński. Miał on identyczny wynik jak Mateusz Gradecki, ale tu zgodnie z regulaminem zastosowano zasadę countback i Mateusz spadł na pozycję czwartą.

Tymczasem zawodnicy z grupy Seniorów, 19- 34 i Mid Amatorów walczyli na zmianę na dwóch polach: Sierra Golf Club i Postołowo Golf Club. Wśród zawodników 19-34 zwyciężył Sebastian Musiolik, który na prowadzeniu znalazł się już po pierwszej rundzie, uzyskując wówczas 73 uderzenia. Taki sam wynik uzyskał Jakub Żelazny. Runda w Postołowie sprawiła, iż Musiolik pozostał na pozycji lidera. Zagrał 77 uderzeń.

Jego rezultat byłby z pewnością lepszy, gdyby nie triple bogey na osławionym szesnastym dołku. Po dwóch rundach Musiolik miał dwa uderzenia przewagi nad Jakubem Żelaznym i Wojciechem Świniarskim . Trzeciego dnia zagrał ponownie 73 i tym samym uzyskał tytuł Mistrza Polski w kategorii 19-34. Drugie miejsce zajął Jakub Żelazny, a trzeci był Wojciech Świniarski. Najlepszą panią w tej grupie okazała się Oksana Wojtkiewicz.

Turniej Polish Mid Amateur Championship zaczął się od rundy w Postołowo GC. Po pierwszym dniu rozgrywek najlepszy rezultat miał Romuald Szałagan - 76 uderzeń, 4 powyżej par. W rundzie zagrał aż 6 birdie, w tym 4 na pierwszej dziewiątce! Za nim ze startą jednego uderzenia znaleźli się Michał Kasprowicz i Michał Poniż. Po drugiej rundzie nastąpiło przetasowanie na liście wyników i na pozycji lidera znalazł się Michał Kasprowicz, którego sporo osób uznawało za faworyta rozgrywek.

W Sierra GC zagrał -1 i wypracował znaczną przewagę nad Michałem Poniżem. Wynosiła ona aż 9 uderzeń. Trzecia runda potwierdziła bardzo dobrą formę golfisty z Wrocławia, który powiększył jeszcze dystans dzielący go od pozostałych zawodników. Wynik 76 uderzeń w finale był najniższy tego dnia w tej grupie wiekowej. Nikt nie mógł odebrać pewnego zwycięstwa Michałowi Kasprowiczowi. Drugą lokatę zajął Lech Sokołowski, a trzeci był Roman Glebko. Wśród pań najlepszy wynik brutto uzyskała Dorota Kozakiewicz-Lejderman.

Seniorzy zawody rozpoczęli na Sierra GC. Po pierwszym dniu na prowadzeni znalazł się Leszek Sykut z sumą 78 uderzeń. Za nim uplasował się Bogusław Bil, z jednym uderzeniem straty do lidera. Trzecią lokatę zajęli Krzysztof Domański i Jan Morański z rezultatem 81 uderzeń. Drugą rundę seniorzy rozegrali w Postołowo GC. Najlepszy wynik - 82 uderzenia - uzyskało dwóch zawodników - Bogusław Bill i Richard Phillips.

Ten pierwszy po zsumowaniu rezultatów ze Sierry i Postołowa wysunął się na pozycję lidera z łącznym rezultatem 161 uderzeń. Na drugim miejscu uplasowali się Jan Musiolik i Jan Morański z dwoma uderzeniami straty do Billa. Musiolik w finale zagrał 79 uderzeń i była to najlepsza runda tego dnia. Zrównał się tym samym w klasyfikacji łącznej z Bogusławem Bilem. W rezultacie o zwycięstwie jednego z nich decydowała 3-dołkowa dogrywka na dołkach nr 1, 2 i 10. Wygrana Musiolika rozstrzygnęła się na dziesiątce po strzale Bila najpierw do bunkra, potem w obręb przeszkody wodnej. Wśród pań najlepszą seniorka została Elżbieta Panas.

Oficjalne wręczenie nagród odbyło się na Postołowo GC. Dla zawodników, którzy nie przeszli cut-a na polu Sierra GC odbył się turniej pocieszenia - The Best of the Rest Cup, w którym zwyciężył Mariusz Szumański.

Gratulacje należą się wszystkim zawodnikom, którzy wytrwale i zacięcie walczyli w turniejach.