Golf: Seve Ballesteros i Ryan Giggs nagrodzeni przez BBC

Zmagający się z ciężką chorobą legendarny golfista Seve Ballesteros został doceniony za całokształt swojej zawodowej kariery. Nagrodę wręczono mu w trakcie corocznej gali BBC Sports Personality of the Year.
Najważniejsze informacje o zawodnikach i turniejach golfa »

Problemy zdrowotne 52-letniego golfisty wyszły na jaw w zeszłym roku w październiku, kiedy zasłabł na lotnisku w Madrycie. Okazało się, że Ballesteros cierpi na raka mózgu. Hiszpan przeszedł cztery operacje usunięcia guzu, chemioterapię i radioterapię. Wciąż kontynuuje walkę z chorobą.

Na galę, która miała miejsce w Sheffield Arena w Wielkiej Brytanii, przybyli przyjaciele i fani golfisty, by wspólnie świętować jego kolejny sukces. Na sali byli obecni m.in. Lee Westwood, numer 1 europejskiej ligi, George O'Grady, dyrektor wykonawczy European Tour, Richard Hills, dyrektor European Ryder Cup oraz Jack Nicklaus i Colin Montgomerie. Nagrodę wręczał Seve'owi w jego domu w Pedrenie jego serdeczny przyjaciel - Jose Maria Olazabal.

"Golf w jego wykonaniu był sztuką, nie sportem" - mówił o legendarnym golfiście słynny komentator golfowy BBC - Peter Alliss. "Seve miał tylko 19 lat, kiedy w impetem wkroczył w świat zawodowego golfa. Charyzmatyczny, zawadiacki, geniusz. Od momentu, kiedy objawił się jako genialny nastolatek do teraz minęło sporo czasu. W jego trakcie pięciokrotnie stawał na podium w turniejach wielkoszlemowych. Pozostał jednak ciągle naszym starym, dobrym Seve'em."

Ballesteros, najmłodszy z czwórki rodzeństwa (pozostali jego bracia również zawodowo zajmują się golfem), zachwycił golfowy świat w wieku 19 lat, kiedy w 1976 r. w The Open zajął drugie miejsce ex aquo z Jackiem Nicklausem. W tym samym sezonie został najmłodszym zwycięzcą rankingu Order of Merit w historii European Tour. Trzy lata później Claret Jug, puchar za wygraną w The Open, był już jego własnością. Był bez wątpienia wielkim objawianiem ówczesnych czasów.

Przez całą zawodową karierę Seve zwyciężył w przeszło 90 turniejach na całym świecie. Wielokrotnie brał udział w Ryder Cupie, w 1997 był kapitanem europejskiego teamu. Golfista ma nadzieję pojawić się w przyszłym roku na turnieju The Open, od którego rozpoczęła się jego światowa kariera i w którym na podium stawał aż 3-krotnie.

Nagroda BBC Sport Personality od The Year powędrowała w tym roku do piłkarza Manchesteru United - Ryana Giggsa.