Golf. Dobry wynik Adriana Meronka w US Amateur

Na 1/32 finału match play zakończył udział w prestiżowym US Amateur najlepszy polski golfista amator Adrian Meronk. Polaka w bezpośrednim pojedynku o awans do kolejnej rundy pokonał Amerykanin Maverick Antcliff.

US Amateur to turniej z ponad 100-letnią tradycją, w którym obecnie biorą udział najlepsi gracze młodego pokolenia, którzy po przejściu na zawodowstwo z sukcesami grają w PGA Tour. Rywalizacja w turnieju jest ogromna, a miejsce można wywalczyć albo dzięki wysokiemu rankingowi (tak dostał się Meronk), albo poprzez udział w turniejach kwalifikacyjnych.

Turniej jest podzielony na dwie części - najpierw rozgrywane są dwie rundy w formacie strokeplay, po których z grona 312 startujących wyłanianych jest 64 najlepszych graczy. Oni w kolejnych dniach w systemie pucharowym i pojedynkach jeden na jednego w formacie match play walczą o zwycięstwo.

W tym roku turniej rozgrywany jest na polu w Olympia Fields w stanie Illinois. Meronk po dwóch pierwszych dniach miał wynik +3 i o awans do match play musiał walczyć w dogrywce. W sumie 18 graczy rywalizowało o 10 miejsc w kolejnej rundzie - Polak grę w match play zapewnił sobie już na drugim dodatkowym dołku (par5), gdzie popisał się birdie.

W 1/32 finału Meronk rywalizował z Amerykaninem Maverickiem Antcliffem, siódmym graczem po strokeplay. Meronk zaczął bardzo dobrze - wygrał trzy z pięciu pierwszych dołków, ale później nie był w stanie obronić przewagi. Rywal cały czas grał na par, a Polak miał trzy bogeye i na 12. dołku był remis. Meronkowi dzięki birdie na 14. dołku udało się znów odskoczyć na 1UP, jednak lepszy finisz miał Ancliff. Amerykanin na 16. dołku doprowadził do remisu, na 17. dołku objął prowadzenie i nie oddał go już do końca rundy.

- Kolejny bardzo dobry występ Meronka - komplementował trener kadry narodowej Mike O'Brien na Twitterze, mimo że Meronk z turnieju odpadł.

Polak zrealizował swój cel minimum, jakim było dostanie się do najlepszej "64" graczy US Amateur. Kilka słabszych momentów przesądziło o tym, że nie gra dalej, ale jego start należy oceniać pozytywnie. - Jestem dumny z tego, czego dokonał w tym tygodniu. Dzięki niemu ogłosiliśmy światu, że Polska pojawiła się na mapie światowego golfa. Będziemy silniejsi - stwierdził Matthew Tipper, trener Meronka.

US Amateur był ostatnim startem Meronka przed powrotem na uczelnię East Tennessee State University. 22-letni Polak będzie teraz przygotowywał się do ostatniego roku studiów i ostatniego sezonu w lidze akademickiej. Pierwszy turniej NCAA już 13 września.

Najtrudniejsze golfowe pole na świecie? Na tym dołku tonie 100 tysięcy piłek rocznie [ZDJĘCIA]