Golf. Jordan Spieth rozbił bank. 22 miliony dolarów 22-latka

Pięć wygranych turniejów, w tym triumfy w Masters i US Open, pierwsze miejsce w światowym rankingu golfistów i rekordowe 22 miliony dolarów, które w sumie wpłynęły na jego konto. Jordan Spieth w pięknym stylu zakończy swój niesamowity sezon. Porównania do Tigera Woodsa same się nasuwają.

22-letni Spieth w niedzielę wygrał Tour Championship - to turniej kończący sezon w PGA Tour, czyli najbardziej prestiżowej golfowej lidze świata, w którym rywalizuje 30 najlepszych golfistów na podstawie punktów rankingowych FedEx Cup. Do wygrania było 1,5 miliona dolarów za triumf w turnieju oraz 10 milionów dolarów bonusu za pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej FedEx Cup - to wszystko w weekend zgarnął Spieth.

Teksańczyk wygrał ostatni turniej w sezonie z przewagą czterech uderzeń nad Nowozelandczykiem Dannym Lee, Anglikiem Justinem Rosem i Szwedem Henrikiem Stensonem. Dzięki zwycięstwu nie tylko zarobił niesamowite pieniądze, ale i wrócił na pierwsze miejsce w światowym rankingu, czym przypieczętował swój niesamowity, rekordowy sezon.

W sumie wygrał pięć turniejów (Valspar, Masters, US Open, John Deere, Tour Championship) i został najmłodszym, który tego dokonał od 1929 roku. Z nagród turniejowych uzbierała się suma 12 mln dolarów, czym o milion pobił rekord Vijay'a Singha z 2004 roku. Łącznie z 10-milionowym bonusem za FedEx Cup na jego konto wpłynie 22 mln dolarów - nikt wcześniej tyle nie zainkasował.

Spieth w wieku 22 lat wskoczył na poziom najwyższy, jego start zawodowej kariery nie bez przyczyny porównywany jest do początków Tigera Woodsa. Spieth w karierze wygrał już sześć zawodowych turniejów, w tym dwa wielkoszlemowe. Woods przed 23. urodzinami miał siedem wygranych (w tym dwa Wielkie Szlemy), a Spieth ma jeszcze 10 miesięcy, by jego osiągnięcia pobić. Woods jest najmłodszym zwycięzcą turnieju wielkoszlemowego w historii, ale to Spieth wygrał dwa takie turnieje szybciej - zapowiada się wyścig z legendą.

Woods po eksplozji w pierwszych latach kariery, potem nabrał jeszcze większego rozpędu - w sumie ma 79 zwycięstw w PGA Tour (drugi w historii), 14 tytułów wielkoszlemowych (drugi w historii), jest jednym z pięciu zawodowych golfistów i najmłodszym w historii, który wygrywał we wszystkich Wielkich Szlemach oraz jedynym, który zwyciężył w czterech turniejach Wielkiego Szlema z rzędu. Spieth ma jeszcze sporo roboty przed sobą, ale porównania w USA nie ustaną, bo Amerykanie od kilku sezonów poszukują następcy blisko 40-letniego już Woodsa. Spieth swoimi osiągnięciami jest najbliżej niego.

Zobacz wideo

Sportowcy nago, czyli ESPN Body Issue [ZDJĘCIA]