Golf. Adrian Meronk zagra w European Tour. Debiut najbardziej wyjątkowy z możliwych

Legendarne pole w St. Andrews, największe gwiazdy golfa jako rywale, gwiazdy showbiznesu w grze i jedna z największych nagród w sezonie European Tour. Debiut w zawodowym golfie w takich okolicznościach to marzenie. Adrian Meronk właśnie je spełnia.

Czwartek to w historii golfa w Polsce dzień wyjątkowy. Adrian Meronk jako pierwszy golfista z naszego kraju zagra w turnieju z cyklu European Tour, drugiej najbardziej prestiżowej golfowej ligi świata po PGA Tour. Zadebiutuje w turnieju, jakich na świecie na tym poziomie prawie nie ma i w miejscu, gdzie golf się kilkaset lat temu narodził.

Alfred Dunhill Links Championship to jeden z turniejów cyklu European Tour z najwyższą pulą nagród (5 mln dol.). Rozgrywany jest od 2001 roku zawsze w październiku. Jest wyjątkowy po pierwsze dla tego, że jest rozgrywany na trzech polach golfowych. Zazwyczaj gra się przez cztery dni na jednym polu. Druga rzecz, która odróżnia go od innych zawodów to format rozgrywki, bo grają w nim zarówno zawodowcy jak i amatorzy. Drogą losowania do profesjonalistów dobierani są amatorzy, najczęściej to przedstawiciele świata muzyki, rozrywki, sportu, biznesu czy polityki, którzy całkiem nieźle radzą sobie też w grze w golfa.

Przez trzy pierwsze dni zespoły grają po jednej rundzie na każdym polu. Po 54 dołkach jest tzw. cut, czyli podzielenie stawki na dwie grupy, po którym do finałowego grania awansuje 60 najlepszych zawodowców oraz 20 najlepszych zespołów, bez względu na miejsce, które zajmuje gracz zawodowy. Finałowa runda rozgrywana jest na Old Course w St. Andrews.

Gwiazdy golfa, sportu, aktorzy i muzycy

W turnieju zagra 168 zawodowych golfistów oraz 168 amatorów. Jeśli popatrzymy na nazwiska graczy profesjonalnych, to lista startowa robi wrażenie. Jest aktualny zwycięzca Masters Anglik Danny Willett, jest były światowy numer jeden i zwycięzca dwóch turniejów wielkoszlemowych Niemiec Martin Kaymer. Są też rewelacyjny ostatnio Belg Thomas Pieters, Hiszpan Rafa Cabrera Bello oraz Anglicy Lee Westwood i Matthew Fitzpatrick - cała szóstka jeszcze w niedzielę broniła barw Europy w Ryder Cup. A zagrają jeszcze m.in. Branden Grace, Louis Oosthuizen (obaj RPA), Shane Lowry (Irlandia) czy Graeme McDowell (Irlandia Płn.). A to tylko wierzchołek gwiazdorskiej obsady turnieju.

Nazwiska gwiazd-amatorów też robią wrażenie. W turnieju zagrają m.in. piosenkarz Ronan Keating, były kierowca F1 Damon Hill, byli świetni piłkarze Ruud Gullit, Michael Ballack, Luis Figo, aktor Hugh Grant. Meronk na żadnego z nich nie trafił. Zespół stworzy z urodzonym w Szwecji brytyjskim milionerem Johanem Eliashem, który w latach 2007-2010 był w rządzie premiera Gordona Browna.

To tu narodził się golf

Turniej, w którym Meronk zadebiutuje jako zawodowiec, odbywa się na trzech polach - Old Course (St. Andrews), Championship Course w Carnoustie oraz Kingsbarns Golf Links.

Obiektu w St. Andrews nazywany jest kolebką golfa. Na okolicznych łąkach już 600 lat temu szkoccy pasterze dla zabicia czasu uprawiali dyscyplinę, z której wywodzi się nowożytny golf golf. Klub powstał w 1552 roku, około 1863 roku pole nabrało obecnego kształtu. Alfred Dunhill Links Championship jest jedynym turniejem, który odbywa się na tym obiekcie regularnie. W St. Andrews gości też oczywiście The Open, czyli jeden z czterech wielkoszlemowych turniejów w sezonie, ale dzieje się tak tylko raz na pięć lat.

Drugim polem jest Championship Course w Carnoustie pod Dundee, które ma równie bogatą historię. W golfa grano tu już w XVI wieku, klub golfowy działa tu od 1850 roku, a pole jest w stałej rotacji The Open. Wielkiego Szlema gościło do tej pory siedem razy, ostatnio w 2007 roku, kiedy triumfował tu Padraig Harrington. Golfiści w The Open zagrają tu znów w 2018 roku.

Pole golfowe Kingsbarns Golf Links przy tych dwóch legendarnych obiektach to świeżynka. Otwarte zostało w 2000 roku, w miejscu gdzie do 1939 roku był 9-dołkowy obiekt zmieniony później na farmę, bo tego wymagała sytuacja gospodarcza w związku z II wojną światową.

Opłaca się grać

W puli nagród jest 5 milionów dolarów. 4,8 mln jest do podziału dla wszystkich zawodowców, którzy przejdą cut w klasyfikacji indywidualnej. Zwycięzca zarobi 800 tys. dolarów, za drugie miejsce wypłacone zostanie 533 tys. dolarów, a za trzecie 300 tys. dolarów. 200 tys. dolarów jest w puli nagród dla zespołów, ale pieniądze dostaną tylko zawodowi golfiści. Za pierwsze miejsce jest to 50 tys. dol., za drugi 30 tys. dol., za trzecie 20 tys. dol.

Dla Meronka oprócz pierwszej w karierze nagrody finansowej kuszące będą też punkty rankingowe, które pomagają w dalszej karierze np. dostać zaproszenie na najbardziej prestiżowe turnieje. W ostatnim notowaniu światowego rankingu golfistów Polak, jeszcze jako amator, zajmuje 1521. miejsce, co jest całkiem przyzwoitym wynikiem na początek zawodowej kariery. Po turnieju w Szkocji ma szansę podskoczyć.

Kiedy gra Meronk?

Meronk swoją pierwszą piłkę jako zawodowiec zagra w czwartek o godz. 11:23 na Old Course w St. Andrews. W piątek Polak gra na polu Carnoustie (od godz. 10:28), w sobotę od godz. 9:44 będzie rywalizował na Kingsbarns. Jeśli awansuje do finałowego grania znów zagra w St. Andrews.

Gdzie oglądać Meronka?

Czwartek: I runda na żywo od godz. 14 w Canal+ Sport

Piątek: II runda na żywo od godz. 14 w Canal+ Sport

Sobota: III runda na żywo od godz. 14 w Canal+ Sport2

Niedziela: IV runda na żywo od godz. 13.30 w Canal+ Sport2

Najtrudniejszy dołek golfowy na świecie? Rocznie tonie tu 100 tysięcy piłek [ZDJĘCIA]

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.