Pięć największych mitów o grze w golfa

Golf jest dyscypliną powszechnie uważaną za mało dostępną i zbyt nudną dla przeciętnego ?Kowalskiego?. Mitów na temat tego sportu jest wiele, ale wystarczy obalić kilka najważniejszych, by te pozostałe przestały mieć znaczenie.

Mit 1. Sport dla starszych panów

Faktem jest, że wiele osób "po pięćdziesiątce" gra w golfa. Prawdą jest jednak także to, że moment rozpoczęcia przygody z tą dyscypliną sportu stale się obniża. Tiger Woods pierwszy kij otrzymał, gdy miał trzy lata, a obecny "numer dwa" w światowym golfie Rory McIlroy ma zaledwie dwadzieścia trzy lata i też jako kilkulatek zaczynał swoją przygodę na polu golfowym. Jakby tego było mało, w styczniu 2012 roku zaledwie czternastoletnia Lydia Ko z Nowej Zelandii wygrała turniej dla profesjonalistów. W Polsce organizowane są liczne miniturnieje, w których udział bierze kilka tysięcy dzieci i młodzieży. Obecnie na polach golfowych jest także coraz więcej kobiet, które całkiem nieźle radzą ze swoimi męskimi przeciwnikami.

Mit 2. Gra w golfa nie wymaga wysiłku

Ideą gry w golfa jest pokonywanie własnych słabości - fizycznych i mentalnych. Podczas jednej rundy zawodnik pokonuje dystans nawet kilkunastu kilometrów i spala około 2500 kalorii. Według norweskiego profesora Jana Ove Tangena regularna gra w golfa przedłuża życie nawet o kilka lat. Z badań naukowca wynika, że dzięki aktywności fizycznej jego rodaków Norwegia rocznie 104 miliardy złotych na kosztach leczenia. Duży udział w tym ma właśnie golf, który jest trzecią najbardziej popularną dyscypliną w tym skandynawskim kraju.

Mit 3. Dyscyplina tylko dla bogatych

Cena lekcji gry w golfa zaczyna się od kilkudziesięciu złotych. Aby wziąć w nich udział nie trzeba nawet posiadać własnego kija. Zatem nauka na zielonej trawie nie jest droższa od kursu tańca czy pływania. Oczywiście z czasem potrzebne będą własne kije. Profesjonalny sprzęt wcale nie musi wiązać się z gigantycznymi wydatkami. Koszt pełnego wyposażenia nie jest większy o tego, jaki należy ponieść przy zakupie sprzętu narciarskiego. Osoby z mniej zasobnym portfelem mogą skorzystać także z dość bogatej oferty sprzętu używanego. Taki zestaw można nabyć nawet za 300-400 złotych.

Mit 4. W Polsce nikt nie gra w golfa

W Polskim Związku Golfa zarejestrowanych jest ponad 3 tysiące zawodników. Jednak szacuje się, że tę dyscyplinę w naszym kraju uprawia ponad 15 tysięcy osób. Liczba ta stale się powiększa. Na pola golfowe przychodzą całe rodziny i w miłej atmosferze aktywnie spędzają wolny czas. W Golfie wiek nie ma znaczenia, zarówno 10 latek, jak i jego 70-letni dziadek mogą rywalizować jak równy z równym.

Mit 5. Na polu golfowym nic się nie dzieje

Golf jest grą, która uzależnia na zasadzie tzw. nieregularnych wzmocnień. Nie każde uderzenie daje graczowi satysfakcję. Natomiast w momentach, kiedy choć jeden strzał będzie udany, jest to tak mocny impuls, że chęć powtórzenia tego stanu jest ogromna. Z kolei podczas turniejów nic nie jest wiadome, aż do ostatnich uderzeń. W każdej chwili prowadzący w rozgrywce może stracić swoją pozycję na rzecz zawodnika dotychczas zamykającego stawkę.

Zagrać w golfa możesz w Sobienie Królewskie Golf & Country Club ?

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.